Paslanmaz Dikişli Boru

Paslanmaz borular iki şekilde imal edilmektedir.Dikişli borular ve çekme borular.Dikişli paslanmaz çelik borular HF kaynaklı TIG kaynaklı borular olarak iki farklı şekilde üretilmektedir.Dikişli borular daha ziyade dekor amaçlı kullanılmakta olup,çekme borular yüksek basınçlı proseslerde kullanılmaktadır.Yüksek kalitede ve uygun seçenekler Paslanmaz Kaynaklı/Dikişli Çelik Boru üretiyor ve tüm dünyaya başarı ile ihraç ediyoruz. Paslanmaz boruların hammaddesi, min.%10.5 Krom(CR),max%1.2,Nikel,Karbon ve Azot içeren elementlerin demir ile belirli oranlarda birleşmesi ile farklı özelliklerden elde edilir. Bu elementler içindeki en önemli öğe kromdur.Demir içinde varlığını sürdürüyor krom oranı yükseldikçe,dış ortalamalara ve darbelere karşı mücadele ile dayanıklılık özelliği artıyor. Krom(CR) elementi,çeliği paslanmaya lekelenmeye karşı koruyucu temel taşıyıcıdır ve korozyana karşı görünür bir yüzey film tabakası (Oksit tabakası,Cr203) oluşturucu öğeyi oksijenden korur. Çeşitli uygulamalar ve kullanımlar için tasarlanmış modifiye edilmiş (korozyon, sıcaklık ve dayanıklılık) çok sayıda paslanmaz çelik ürün vardır. Paslanmaz Kaynaklı/Dikişli borular,yarı mamul olarak adlandırılan paslanmaz rulo halindeki saclardan oluşur. Rulo halinde bulunan saclar dilme adı verilen işlemden geçirilerek istenilen ölçülerde bantların elde edilmesi ile sağlandı. İşlenecek borunun çapına göre kesilen bantlar çeşitli kalıplar yardımı ile şekillendirilerek yuvarlak bir form elde edilmesi sağlanmıştır. Yuvarlak formül kazancının ardından borulara HF ve/veya Tig kaynak işlemi yapılır. Dikişli ve Dikişsiz Paslanmayan boruların en Çok tercih edilen kaliteleri 304,316 ve 310 kaliteleridir.

Üretilme Şekillerine Göre Paslanmayan Boru Çeşitleri Paslanmayan borular üretim çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.Dikişsiz paslanmaz borular genel olarak yüksek basınçlı ortamlarda tercih edilir.Bu boruların diğer üretimlerine göre basınca daha fazla direnç sağlar.Bunun nedeni bu boru türünün parça halinde üretilmesi olmaktadır.Bu metot sayesinde yüksek basınçlara karşı sağlam bir yapıda olur.Dikişli boru, paslanmayan çekme borulara göre karşılaştırıldığında basınca karşı daha az dayanıklı olmakta.Bunun sebebi üretiminde dikiş yani kaynak kullanımıdır.Doğrudan boru formatında üretilmeden bazı işlemler sonrasında boru şeklini alır.Genel olarak düşük basınç bulunan hatlarda ve mimari açıdan kullanılmakta olmaktadır.Bunun sebeplerinden birisi fiyatının diğer türdeki paslanmaz borulara göre uygun olmasıdır.

Paslanmaz Boru Nasıl Üretilmektedir? Demirin gelişmiş hali olan paslanmayan çelik ile üretimi yapılan ürünlerden bir tanesi olan paslanmaz boru farklı özelliklere sahiptir. Çeşitli özelliklere sahip olmasının temel nedeni üretim şekillerinden kaynaklı bir durum olmaktadır.Paslanmayan borular tek parça şeklinde üretilebildiği gibi farklı işlemlerin uygulanması sonucunda da üretilebilir.Üretim şekilleri bakımından iki farklı ürün bulunur. 1.Dikişsiz (Çekme) Paslanmaz Boru Tek parça halinde üretilir. Çekme boru adı da verilen bu ürünler son derece sağlam olmakta.En dayanıklı borular olup sıklıkla tercih edilir.Kullanıldığı alanlarda sağlamlığı ile birlikte pek çok beklentiyi rahat bir şekilde karşılayan borularda farklı çelik türleri ihtiyaca göre kullanıyor.

2.Dikişli (Kaynaklı) Paslanmaz Boru Kaynak işlemi HF ve TİG Kaynağı olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır.

HF Yöntemi ile Boru Kaynağı: Basıncın olmadığı hatlar için tercih edilen borularda kullanılan bir kaynak yöntemidir. Tig kaynağına göre çok daha hızlı olsa da değişmez tig kaynağına göre oldukça zayıftır.Dikişli boru EN10296-2 standarı ile talep edilebilinir.

TİG Yöntemi ile Boru Kaynağı:Basıncın belli bir oranının üstünde olduğu hatlarda kullanılan kaynak tipidir. HF kaynağına göre işlem süresi oldukça uzun ama neredeyse çekme boru kadar yüksek dayanıma sahiplerdir.Dikişli boru EN10217-7 standardı ile talep edilebilinir. Bu tür ürünler dikişsiz paslanmayan borulara göre daha az dayanıklı olmaktadır.Sebebi dikişli olmalarıdır.Ürünler öncelikle düz bir levha şeklinde üretilip sonrasında boru şekli verilmekte.Boru şeklinin verilmesi için kaynaklar kullanılır.Yukarıda belirtilen dikişsiz ve dikişli paslanmaz borular farklı alanlarda tercih ediliyor.Dikişli olanların üretim aşamasında kullanılan kaynak özelliklerine bağlı olarak farklı kalitede ve sağlamlıkta olabilmektedir.Kullanılan kaynağın TİG türü olmasında paslanmaz boruların dayanıklılığı daha fazla olur. Bunun temel sebebi TİG türünün sağlam bir yapıda olmasıdır.TİG sağlam olmasına rağmen yapılması uzun bir işlem olmaktadır.Çünkü bu kaynak atmosferde bulunan azot gibi gazlardan etkilenerek kaynağa zarar verir.Bunun için öncelikle ortamda bulunan gazların farklı yöntemler ile dışarıya atılması gerekir.Daha sonra gerekli aşamalar uygulanır.Bu sistem ile üretilen paslanmaz borular orta dayanıklılık kademesinde kabul edilir.Genel olarak düşük basınçlı ortamlarda kullanılıyor.Yüksek basınçlı alanlarda kullanılmamaktadır,nedeni yeterince dayanıklı bir yapıda olmamasıdır.

Paslanmaz Boru Yüzey Türleri:

Mat(Ham) yüzey: Görünümün önemli olmadığı kapalı sistemlerde ve makine şasesi gibi web sitesinde kullanılan dikişli boru tipidir.

Satine yüzey: Yüzey olarak en çok tercih edilen paslanmaz boru çelik türüdür. Dekoratif tesislerle birlikte birçok yerde endüstriyel tesislerde kullanılmaktadır.

Parlak yüzeyler: Dekoratif elemanlarla tercih edilen paslanmaz boru türüdür.Küpeştelerde,yat korkuluklarında ve dekoratif amaçlı üretilen sehpa masa gibi dekoratif ürünlerde kullanılırlar.

Yapılan Kaynak Türüne Göre Paslanmayan Boru Çeşitleri Ürünlerimiz arasında yer alan dikişli borular kaynak ile birlikte birleştirilip oluşturulan ürünlerimiz arasında yerini korur.Paslanmaz borular için kullanılan kaynak türleri arasında TİG kaynağı,HF kaynağı ve lazer kaynağı yer alır.TİG kaynağı yapılırken hava ile temas kesilmelidir.Bundan öncesinde kaynağın yapılacağı alan argon gazı ile doldurularak atmosferin içinde bulunan gazlar ortamdan atılır.Bu sayede kaynağın düzgün bir şekilde yapılmasının önündeki engeller kaldırılır Bu kaynak türü HF kaynağına göre daha dayanıklı bir yapıda olmaktadır. Dayanıklı olmasının yanı sıra uzun bir sürede işlem tamamlanır.HF kaynağı TİG kaynak türüne göre hızlı bir şekilde tamamlanır.HF kaynağı olan borular yüksek basınca yeterli miktarda dayanıklı değillerdir ve genel olarak mimari açıdan tercih edilen bir ürün olmaktadır. Paslanmaz boruların dikişli boru türlerinden diğer bir çeşidi lazer kaynağı ile üretilen borular olmaktadır.Lazer kaynağı uygulamak ince bir iş gerektirir.Lazer kaynağı HF kaynağı kadar hızlı bir işlem olmaktadır.Hızlı olmasının yanı sıra TİG kaynağı kadar dayanıklı değildir.Hassas bir çalışma gerektirir. Paslanmaz borular üretim şekli ve yapılan kaynakların görünümüne göre sınıflandırılır. Her birinin kullanım alanları farklı olmaktadır. Bazıları basınca dayanıklı üretilirken bazıları mimari amaçlı kullanılır. Fiyatı da buna göre değişir.

Paslanmayan Dikişli Boru Çeşitleri Dikişli paslanmaz borular,kesilen çelik parçaların soğuk şekil verme metodu ile kaynak yapılarak üretilmektedir.Bazı alanlarda kaynaklı boru ismiyle bilinen bu boruların birçok kullanım alanı bulunuyor. Bundan dolayı değişik standartlara göre üretilir. •Hijyenik Dikişli Borular: Hijyene önem verilen alanlarda tercih edilen bir boru türü olmaktadır.Mutfak,gıda,sağlık gibi çeşitli alanlarda tercih merkezi olmaktadır.Mimari amaçlı da kullanılmaktadır. •Endüstriyel Dikişli Borular: Pek görünmeyen ama dayanıklı bir yapıya sahip olması gereken alanlarda sıkça tercih edilen bir ürün olmaktadır.Yüksek basınca ve çeşitli etkilere dayanıklı olur.

Paslanmayan Boru Kullanım Alanları Paslanmaz borular çeliğin alaşımından oluşturularak yüksek direnç ve dayanım özelliği gösteren ürünler olarak karşımıza çıkıyor.Bu ürünlerin en büyük özelliği paslanmaya karşı mükemmel bir mukavemet göstermeleridir.Denizaltında dahi kullanılan bu boruların uzun yıllar kullanılması buna bağlı bir durum.Bu tür borular ülkemizde olduğu gibi dünyamızda da binlerce alanda kullanılmaktadır.Paslanmaz boruların en çok kullanıldıkları alanlardan bazıları: •İlaç Sanayii •Mutfak Ve Mobilya Dekorasyonu •Petro Kimya Sanayii •Uzay Araçları Ve Tır Yapımı •Kentsel Dönüşüme Bağlı Gider Oluşturma İşlemleri •Gıda Sanayi •Uçak Ve Gemi İnşası

Paslanmaz Çelik Boru İmalatı Paslanmaz borular çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.Bunun başlıca sebebi ise çok dayanıklı ve kullanışlı olmasıdır.Paslanmaz çelik boru imalatında dikkat edilen birçok nokta bulunmaktadır.Paslanmaz çelik borular öncelikle korozyona karşı son derece dayanıklıdır.Su ve nem gibi faktörler nedeniyle oluşan korozyon ve paslanma,boruların ömrünü kısalttığı gibi aynı zamanda içinden geçen sıvıya karışması bakımından da risk oluşturur.Bu sebeple imalatta paslanmaz çelik kullanılması gerekir.Bu yapı sayesinde özellikle endüstriyel alanlarda kullanılan bu yapı malzemeleri çok uzun bir kullanım ömrüne sahip olmaktadır. Doğru yapılmış bir paslanmaz çelik boru imalatı sayesinde,bu ürünleri çok uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.Bu da uzun vadede bütçenize ciddi katkılar sağlayacaktır.Bu boru hatlarının kısa zamanda çürümesi ve yeniden uygulanması oldukça yüksek maliyetlere neden olacaktır.Bu sebeple tek seferde uzun yıllar boyunca kullanacağınız paslanmaz boru kullanımı size ciddi avantajlar sağlar. Paslanmaz çelik boru imalatında dikkat edilen noktalarından biri,bu ürünleri endüstriyel alanlarda kullanıma uygun şekilde tasarlanmasıdır. Üretim tesislerinde kullanılan bu borularda sıvı, gaz gibi materyallerin taşınması sağlanır.Bunun yanı sıra imalat sırasında bakterilerin tutunmasını zorlaştıran önlemler de alınır.Bu da taşınan materyallerin çok daha hijyenik olmasını sağlar. Paslanmaz boru imalatında birçok farklı çeşit üretilebilmektedir.Yaygın olarak 304 ve 316 çelik grubu imalatı yapılmaktadır.Her bir çelik grubu farklı özellikler sergiler.

Paslanmayan Boru Fiyatları Paslanmaz boru fiyatlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.Boru fiyatları hakkında en güncel fiyatları almak ve daha fazla sorularınız için mütşeri temsilcilerimize danışın.